Skocz do treści

Już wkrótce odpalamy zapisy na drugą edycję next13masters.pl. Zapisz się na listę oczekujących!

Fragmenty funkcyjnego kodu, które zmieniły moje spojrzenie na programowanie — listy

Jakiś czas temu zacząłem się mocniej interesować programowaniem funkcyjnym. O ile wydawało mi się, że rozumiem rxjs, lodash/fp i inne podobne biblioteki, to jednak tak naprawdę nigdy nie próbowałem pisać w 100% funkcyjnie. I uwierz mi, to niesamowite doświadczenie! W tym krótkim wpisie pokazuję jeden przykład kodu, który mocno poszerzył mi horyzont myślowy.

Zdjęcie Michał Miszczyszyn
Dobry KodBrak komentarzy

OCaml / Reason

Jestem ogromnym fanem języka Reason (dialekt OCamla). Pisałem w nim zanim to było modne ;) Ale to był głównie front-end, React w Reason jest całkiem przyjemny. Jednak, nie czuje się tam za bardzo samego programowania funkcyjnego. Tworzysz obiekty, przekazujesz parametry, dostajesz komponent. Cudowne, praktyczne, bezpieczne, ale nie jest to ten kod funkcyjny, o którym chcę dzisiaj pisać. Samemu React/Reason poświęcę chyba osobny wpis.

Aby lepiej poznać programowanie funkcyjne, zacząłem rozwiązywać proste łamigłówki algorytmiczne, ale rozwiązana implementowałem wyłącznie czysto funkcyjnie. I tak, o ile nie mam najmniejszego problemu np. ze znalezieniem wysokości drzewa pisząc imperatywnie, to jak to jednak ugryźć funkcyjnie? 🤔 Zmuszanie się do myślenia wyłącznie w kontekście funkcji zmieniło mi nieco perspektywę na pisanie kodu. Ale zacznijmy od czegoś prostszego: Długość listy.

Znajdź długość listy

Policz długość listy. Jak byś to rozwiązała w języku imperatywnym? A jak funkcyjnie? Początek wymaga pewnej gimnastyki umysłu — i dokładnie o to chodzi ;)

Co to jest lista?

Na potrzeby tego wpisu przez „listę” rozumiem klasyczną strukturę danych. Mamy pierwszy element listy i możemy z niego przejść do następnego. Odczytanie n-tego elementu listy wymaga n operacji (musisz przejść z pierwszego elementu po kolei aż do n-tego). Jest to zasadnicza różnica w stosunku do tablic, w których tradycyjnie można pobrać dowolny element.

Piszę „tradycyjnie” i „klasycznie”, gdyż konkretna implementacja tych struktur danych w bibliotekach standardowych języków wysokiego poziomu może się różnić.

A więc jak znaleźć długość listy?

Długość listy imperatywnie

Rozwiązanie imperatywne to:

  1. Weź początek listy.
  2. Ustaw licznik na 0.
  3. Dopóki aktualny element nie jest pusty…
  4. …zwiększ licznik o 1…
  5. …przejdź do kolejnego elementu i wróć do pkt. 3.
  6. Zwróć licznik.

Przykładowa implementacja w pseudokodzie:

function listLength(list) {
  let node = list; /* 1 */
  let length = 0; /* 2 */
  while (node) { /* 3 */
    ++length; /* 4 */
    node = node->next; /* 5 */
  }
  return length; /* 6 */
}

/* … */
listLength(myList);

Długość listy funkcyjnie

Programowanie funkcyjne wymaga innego sposobu myślenia i często polega na deklarowaniu faktów i wyciągania na ich podstawie wniosków. W przypadku takiej listy mamy 2 fakty:

  1. Wielkość pustej listy równa się 0.
  2. Wielkość każdej innej listy list równa się 1 + długość list bez jej pierwszego elementu — czyli długość tak zwanego ogona (tail)

Taka rekurencyjna deklaracja nie jest może oczywista na pierwszy rzut oka, ale po chwili namysłu… to ma sens! Jakby to wyglądało w języku Reason?

let rec solution = (length, list) => {
  switch (list) {
    | [] => length /* 1 */
    | [_, ...tail] => solution(length + 1, tail) /* 2 */
  }
}

/* … */
solution(0, myList);

I ten kod dokładnie to opisuje!

Dlaczego kod funkcyjny jest lepszy?

Przynajmniej z dwóch powodów: Jest prostszy i nie ma mutacji.

Brak mutacji

Niemutowalne struktury danych i brak mutacji to klasyka języków funkcyjny. I o ile Reason/OCaml pozwalają na mutacje, to są one bardzo wyraźnie oznaczane, a ich wykorzystywanie jest niezalecane.

Co złego w mutacjach? Łatwo popełnić przypadkowy błąd mutując nie to, co trzeba. Ponadto, jeśli jakaś inna część aplikacji trzyma referencję do czegoś co mutujesz, to możesz na nią wpłynąć nawet o tym nie wiedząc.

Dużo lepiej i czytelniej jest jasno i wyraźnie oznaczać miejsca, w których dane się zmieniają i explicite informować o zmianach pozostałe części aplikacji, niż polegać na ukrytych mutacjach.

Co prawda w tym przykładzie nie ma zależnych od siebie części aplikacji, ale mutacje są aż dwie i możliwe są błędy. Mutowany jest licznik (łatwo tutaj o np. pomyłkę o 1, gdyby zwiększać licznik w złym momencie). Mutowana jest też referencja na ostatni element listy (możliwy błąd mógłby polegać na zbyt wczesnym lub zbyt późnym przerwaniu pętli).

Te problemy całkowicie eliminuje implementacja bez mutacji, funkcyjna.

Prostota

To nieco bardziej subiektywne. Ale zastanów się co musi zrobić ktoś, kto nie zna dobrze programowania, aby w ogóle zrozumieć jak działa ten kod imperatywny? Musiałaby dokładnie prześledzić wszystkie jego linijki, wykonać w głowie pętle, a najlepiej rozpisać kolejne wywołania na kartce. Sporo roboty.

A teraz kod funkcyjny. Zdefiniowane są 2 relatywnie proste fakty. Nie trzeba dokładnie śledzić wszystkich wywołań ani rozpisywać na kartce rekurencji. Wystarczy tylko zweryfikować czy oba podane twierdzenia są prawdziwe.

Dodatkowo muszę jeszcze zaznaczyć, że gdybyś zapomniała o jakimś „fakcie”, np. gdybyś pominęła przypadek pierwszy (pusta tablica), to zorientowałby się i przypomniał Ci o tym kompilator. Taki kod:

let rec solution = (length, list) => {
  switch (list) {
    | [_, ...tail] => solution(length + 1, tail) /* 2 */
  }
}

Daje błąd w czasie kompilacji:

You forgot to handle a possible value here, for example:
[]

To już trochę dygresja na temat pattern matchingu, ale podobnego inteligentnego zachowania nie można oczekiwać w przypadku kodu imperatywnego.

Podsumowanie

Chciałbym zasadzić w Tobie ziarno zainteresowania programowaniem funkcyjnym. Czy mi się udało? Mam nadzieję, że tak! Planuję jeszcze kilka kolejnych wpisów w tej serii. O czym chciałabyś/chciałbyś przeczytać?

👉  Znalazłeś/aś błąd?  👈Edytuj ten wpis na GitHubie!

Autor