Skocz do treści

Czwarta edycja Kursu Nowoczesnego Frontendu: Next.js, React, TypeScript, GraphQL wkrótce dostępna!

2. Weekly JavaScript Challenge

Dobiega końca drugi Weekly JavaScript Challenge, którego jestem organizotorem. Jeśli jeszcze nie wiesz o co chodzi, to już wyjaśniam! Jest to grupa na Facebooku, na której mniej-więcej raz w tygodniu pojawia się nowe zadanie do wykonania w JavaScripcie. Celem istnienia grupy jest wzajemna pomoc i nauka JS-a. A wszystko to pro bono, dla powszechnego dobra i całkowicie za darmo. Zachęcam wszystkich początkujących programistów do spróbowania swoich sił w zadaniach!

Zdjęcie Michał Miszczyszyn
Dobry Kod10 komentarzy

W 2. Weekly JavaScript Challenge udział wzięło 14 osób. Trzymamy równy poziom :) Przy okazji chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim początkującym programistkom i programistom, którzy z ogromnym zapałem rozwiązują kolejne zadania, a także pomagają i komentują prace innych. Dzięki!

Pamiętajcie, że w trakcie trwania kolejnych „czelendży” nadal możliwe jest wrzucanie rozwiązań do poprzednich zadań!

Podsumowanie

Ponownie udało mi się zidentyfikować kilka ogólnych problemów, które się powtarzają. Poniżej krótkie podsumowanie, w którym starałem się zawrzeć bardzo ogólne porady i dobre praktyki odnośnie pisania JavaScriptu, a także najczęściej popełnianie błędy. Zapraszam do czytania!

Matematyka w JavaScripcie

W wielu miejscach w Internecie można natknąć się na zaskoczone osoby pytające dlaczego JavaScript nie umie dodawać:
0.1 + 0.2 // 0.30000000000000004 
Co? Ale jak to 0.30000000000000004?

Nie jest to żaden szczególny wymysł twórców JavaScriptu, ani tym bardziej błąd w implementacji. Jest to rezultat podążania za specyfikacją IEEE 754, która definiuje w jaki sposób należy przeprowadzać operacje na liczbach zmiennoprzecinkowych i „problem” ten nie dotyczy tylko JavaScriptu.

Z tego względu nie należy nigdy przeprowadzać obliczeń finansowych na liczbach zmiennoprzecinkowych w JS. Służą do tego specjalne biblioteki takie jak na przykład BigInteger.js. Więcej na ten temat można doczytać na stronie o zabawnym adresie 0.30000000000000004.com

Zdarzenia change i input

Nasłuchiwanie na zdarzenie change na elemencie <input> albo <textarea> nie działa dokładnie tak, jak wiele osób by oczekiwało. Zdarzenie to jest wysyłane dopiero w momencie, gdy zmiany zostały zakończone – czyli np. po opuszczeniu inputa. Aby być informowanym o zmianie każdej literki lepiej podpiąć się pod zdarzenie input: Zobacz Codepen.

Wzorce i antywzorce

Pisałem już o zasadzie jednej odpowiedzialności w poprzednim podsumowaniu. Napisałem tam, że ważne jest, aby funkcje wykonywały jedno i tylko jedno zadanie. Słusznie. Jednak podążanie tylko za tą jedną zasadą nie czyni jeszcze kodu idealnym. Dobrych wzorców programowania jest co najmniej kilka, więcej można poczytać np. o SOLID albo o code smells wg. Jeffa Atwooda.

Przykładowo: Można świetnie rozwiązać ten challenge zgodnie z Single Responsibility Principle, ale gdyby chcieć do aplikacji później dodać nową jednostkę, wymagana byłaby modyfikacja w więcej niż jednym miejscu, gdyż lista jednostek jest przechowywana w HTML-u, ale ich wartości już w kodzie JS. Rozwiązanie? Zmodyfikować kod w taki sposób, aby zmiana jednej funkcji aplikacji wymagała zmiany tylko jednego miejsca w kodzie.

Lakoniczne nazwy

Konfucjusz podobno powiedział, że „mądrość zaczyna się od prawidłowego nazwania rzeczy”. W zasadzie to nigdy nie dowiemy się, czy te słowa naprawdę padły z jego ust, czy tylko miał bystrego PR-owca, niemniej jednak to zdanie sprawdzi się jako świetny wzorzec pisania czytelnego kodu.

Spójrzmy na przykłady źle nazwanych funkcji i zmiennych:

var userString = 'michal'; 
var user_name = 'michal';

function isNumber(x) { 
  if (!Number.isFinite(x)) {
    alert('Error!');
  }
}

function toMetres(a, b) { 
  return a * b;
}

class FileHandle { 
  openFile() {}
  close() {}
}

Po kolei:

 • userString – nazwa zawiera w sobie typ. To niepotrzebne, nie przekazuje żadnej dodatkowej informacji, a do tego jeśli typ miałby się zmienić to musielibyśmy zmienić również nazwę zmiennej
 • user_name – tutaj w zasadzie nie ma problemu w samym nazewnictwie tej zmiennej, ale w kontekście całego kodu widoczna jest niekonsekwencja – spójniej byłoby nazwać ją userName
 • isNumber – funkcje, który nazwy zaczynają się od “is” lub “has” zwyczajowo powinny coś sprawdzać i zwracać true lub false – to nawet brzmi naturalnie. Tutaj isNumber dokonuje walidacji i wyświetla błąd, więc nazwa nie jest odpowiednia.
 • toMetres – nazwa całkowicie nie oddaje tego, co ta funkcja robi! Nazwy funkcji powinny być czasownikami, wtedy znacznie lepiej przekazują intencje programisty.
 • FileHandle – nazwa tej klasy jest okej, chodzi mi o jej metody: openFile i close. To bardzo niespójne! Jeśli widzimy funkcję o nazwie openFile to można oczekiwać, że będzie również funkcja closeFile. Tutaj jednak nazywa się ona tylko close.
Ogółem: nie bójmy się dłuższych i bardziej opisowych nazw! Programowałem trochę w iOS (Objective-C) gdzie nazywa funkcji są niezwykle rozwlekłe. Nabyłem w tym środowisku kilku nawyków. I tak na przykład ja funkcję toMetres zamieniłbym na calculateMetresFromUnits lub podobną, równie długą.

this

Och, to nieszczęsne this w JavaScripcie. Nierozumiane i niekochane przez nikogo. Mi samemu zajęło bardzo dużo czasu, aby poznać i zrozumieć niuanse z nim związane. W skrócie: funkcje wywoływane są w kontekście. Kontekst może się zmieniać. Trzeba o tym pamiętać. To tyle. To naprawdę tylko tyle i aż tyle. Spójrzmy na przykładowy kod:
'use strict';
const obiekt = {
a: 123,
getA() {
return this.a;
}
};
const inneGetA = obiekt.getA;

obiekt.getA(); // 123
inneGetA(); // ??

Co się stanie, gdy wywołamy naszą funkcję inneGetA? Wiele osób instynktownie uznaje, że inneGetA jest tylko referencją na obiekt.getA i dlatego powinno zwrócić wartość 123. Tak się jednak nie dzieje. inneGetA rzeczywiście „wskazuje” na getA, jednak wywołanie inneGetA() odbywa się już w innym kontekście. Stąd otrzymujemy błąd: Uncaught TypeError: Cannot read property 'a' of undefined. Sprawa jest jeszcze ciekawsza, gdyż kontekst można zmieniać:

inneGetA.call({a: 1}) // 1 
inneGetA.apply({a: 2}) // 2 
inneGetA.bind({a: 3})() // 3 

Więcej na ten temat można doczytać w tym wpisie:

https://typeofweb.com/this-js-kontekst-wywolania-funkcji/

this w JS — czyli kilka słów o kontekście wywołania funkcji

Czy kiedykolwiek spotkałaś(-eś) się z błędem w aplikacji, który wynikał z tego, że "this" było ustawione na coś innego, niż się spodziewałaś/eś? Jeśli tak, to nie jesteś jedyna(-y). W swojej karierze programisty miałem okazję występować w roli rekrutera na ponad 160-ciu rozmowach kwalifikacyjnych na stanowiska front-endowe. Jeśli nauczyło mnie to…

this i addEventListener

I teraz sedno tego akapitu. Co zrobi poniższy kod?
const App = { 
  displayMessage() {
    console.log('dziala!');
  },
  handleInputChange() {
    this.displayMessage();
  }
};

input.addEventListener('change', App.handleInputChange);

Oczywiście rzuci błąd Uncaught TypeError: this.displayMessage is not a function. Funkcja handleInputChange wywoływana jest w innym kontekście – a więc this.displayMessage nie istnieje. Jedno z możliwych rozwiązań to użycie bind:

input.addEventListener('change', App.handleInputChange.bind(App)); 

Na koniec

Zachęcam do wzięcia udziału w kolejnym Weekly JavaScript Challenge! Ja też się całkiem sporo teraz uczę dzięki uczestnikom i myślę, że każdy może wynieść coś dla siebie nawet z najprostszych zadań.

👉  Znalazłeś/aś błąd?  👈Edytuj ten wpis na GitHubie!

Autor